Nalewka na spirytusie

Przed domowym wyrobem nalewki warto zastanowić się jaki rodzaj tzw. alkoholu bazowego będzie odpowiedni dla jej smaku i aromatu. W tej materii mamy do wyboru spirytus lub czystą wódkę. Mimo iż w nalewkach tradycyjnych zdecydowanie częściej stosowana jest ta pierwsza opcja, wielu mniej lub bardziej doświadczonych wytwórców tego szlachetnego trunku korzysta również ze słynnej czystej, polskiej wódki (np. żytniówka stosowana do wyrobu nalewki po staropolsku). Skoncentrujmy jednak swoją uwagę na nalewkach spirytusowych…

Zwolennicy nalewek na spirytusie – zarówno ich wytwórcy, jak i spore grono konsumentów, zgodnie uważają, że to właśnie spirytus potrafi „wyciągnąć” ze składników tego trunku nieprzebrane bogactwo smaku i aromatu. Wiele rodzajów nalewek, dzięki zastosowaniu tego alkoholu jako bazowego, posiada również niesamowite wręcz właściwości lecznicze, działające kojąco na wiele dolegliwości (np. na choroby serca lub układu trawiennego). Generalnie im czystszy jest spirytus używany do wyboru nalewki, tym sam trunek jest lepszej jakości.

Spirytus w nalewkach stosowany jest do maceracji różnego rodzaju składników. Mogą nimi być zarówno owoce, korzenie, jak i zioła. Najważniejszą kwestią jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji podczas poszczególnych etapów wyrobu tego trunku. Jeżeli przykładowo mamy do czynienia ze spirytusem oddestylowanym do połowy (70% czystego alkoholu i 30% wody), najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest zalanie jednej części ziół lub owoców dziesięcioma częściami spirytusu. Niezwykle istotnym jest jednak fakt, aby wszelkie składniki pochodziły z upraw ekologicznych, dzięki czemu unikniemy toksycznych związków w samej nalewce.

Moc spirytusu powinna być również odpowiednio dopasowana do rodzaju i smaku samej nalewki. Oficjalnie przyjmuje się, że do wyrobu nalewek słodkich używany jest spirytus o zawartości alkoholu nie większej niż 70%, natomiast w przypadku nalewek wytrawnych i półwytrawnych wartość ta nie powinna przekraczać 60%. Jak się bowiem okazuje proporcje te mają spory wpływ na intensywność smaku i aromatu trunku.